czwartek, 15 października 2015

Pasty - smaczne przekąski kanapkowe

Pasty - Mezze - Tapas - 15 przepisów! 


Słowo Meze pochodzi z perskiego określenie mazeh, które oznacza po prostu smak. Tapas – niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów (wina) w barach Hiszpanii, tam przyjmują formę "sporych dań". Pasty - polskie określenie pysznych smarowideł do kanapek, które są świetnym urozmaiceniem codziennego menu, niezwykle łatwe w przygotowaniu, a zarazem smaczne i zdrowe. Co więcej, pasty nigdy się nie znudzą, ponieważ do ich przygotowania można użyć różnorodnych składników, dowolnie przyprawić i podać z wieloma produktami spożywczymi. Ich smak i skład zależą od naszej kreatywności i wyobraźni. Pasty idealnie pasują do surowych warzyw, chleba, placków, krakersów etc. Sprawdzają się podczas śniadania, lunchu, kolacji, idealnie do podjadania dla dzieci i dorosłych, szczególnie przy zakrapianych alkoholem okolicznościach :-)



Pasta z ciecierzycy


Składniki: 25 dkg ciecierzycy, sok z cytryny, 2-3 ząbki cząstki drobno posiekane i zmiażdżone, sól, 1 łyżka oleju lnianego. Można dodać: marchewkę, szczypiorek, czerwoną paprykę, świeże zioła, majeranek lub pietruszkę.

Przygotowanie: Cieciorkę dokładnie płuczemy i moczymy w wodzie przez ok. 10 godzin. Gotujemy w świeżej wodzie do miękkości. Miksujemy z niewielką ilością wody. Dodajemy sok z cytryny, czosnek, sól, 1 łyżkę oleju i dowolne dodatki.



Pasta z awokado, jajkiem i twarożkiem


Składniki: 1 dojrzałe awokado, 2 łyżki soku z cytryny, 1 jajko na twardo, 1 szalotka, 1 opakowanie twarożku (20 dag), szczypta czosnku granulowanego, sól, pieprz. Plasterki cebuli i listki rukoli do dekoracji.

Przygotowanie: Awokado obierz, wyjmij pestkę, a miąższ rozgnieć widelcem i skrop sokiem z cytryny. Jajko obierz ze skorupki i również rozgnieć widelcem. Szalotkę drobno posiekaj i wymieszaj z awokado i rozgniecionym jajkiem. Dodaj serek śmietankowy oraz posiekaną szalotkę. Przypraw do smaku czosnkiem, solą i pieprzem. Pastę podawaj z ciemnym pieczywem, na kanapkach ułóż krążki cebuli oraz listki rukoli.



Pasta marchewkowa z białą rzepą/rzodkiewką


Składniki: szklanka drobno startej marchewki , 2 łyżki drobno startej białej rzepy lub rzodkiewki, 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki oleju, łyżka ziaren słonecznika , sól.

Przygotowanie: Ziarna słonecznika uprażyć na patelni, zmiksować z marchwią, rzodkwią, solą, sokiem z cytryny i oliwą. Doprawić do smaku.

Pasta z bakłażanem i pastą sezamową


Składniki: 50 dag bakłażanów, 20 dag gęstego jogurtu (np. greckiego), 2 łyżki soku z cytryny, 10 dag pasty sezamowej tahin, oliwa, sól.

Przygotowanie: Bakłażany pokrój w niezbyt cienkie plasterki, obficie posól, a po 10 minutach, gdy puszczą sok, osusz papierowym ręcznikiem i usmaż na sporej ilości oliwy. Plasterki bakłażanów ułóż na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Teraz zmiksuj bakłażany z jogurtem, wymieszaj z sokiem cytrynowym i pastą sezamową, przypraw do smaku solą. Podawaj na talerzykach, stawiając obok miseczkę z dobrą oliwą, pastę można jeść z arabskim pieczywem lub plackami.


Pasta z tofu i awokado


Składniki: kostka tofu, drobno posiekana cebulka, pół miękkiego avocado, sos sojowy, łyżka stołowa oleju lnianego, sok z plasterka cytryny, przyprawy
 
Przygotowanie: Wszystkie składniki przełożyć do miski i rozgnieść widelcem. Następnie wymieszać i doprawić do smaku.

Pasta brokułowa


Składniki: 4 różyczki brokuła, 1 cebula, 1 łyżka oleju lnianego, przyprawy.

Przygotowanie: Brokuł ugotować, a cebulę delikatnie zeszklić. Gdy ostygną, przełożyć do miski, dodać przyprawy i zmiksować na jednolitą masę. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodać trochę wody. Gdy masa osiągnie już pożądaną konsystencję, wstawić do lodówki na przynajmniej 3 godziny.

Pasta ogórkowa z awokado 


Składniki i przygotowanie: 2 ogórki, dojrzałe awokado, 2-3 łyżki koperku, łyżka soku z cytryny, szczypta soli. Wszystkie składniki miksujemy i gotowe!

Pasta tuńczykowa z twarogiem na kanapki


Składniki: kostka twarogu, puszka tuńczyka w sosie własnym, 1 średnia cebula, 250ml przecieru pomidorowego, pieprz, sól.

Można dodać dodatkowo: 1/2 drobno posiekanej marchewki
1/2 drobno posiekanej łodygi selera, szczypiorek.

Przygotowanie: do miski włożyć i rozgnieść widelcem twaróg, dodać do niego pokrojoną drobno cebulkę, tuńczyka odsączyć z sosu, i również dodać do miski. Dalej przyprawić i dodać przecier pomidorowy - ten ostatni stopniowo, powoli dodać tyle, żeby składniki podczas mieszania i ugniatania widelcem przybrały formę jednolitej pasty. Smarować chleb, na wierzch ułożyć pomidora.

Pasta jajeczna - królowa przedszkola!


Składniki: 6 jajek ugotowanych na twardo, 1 łodyga selera naciowego, 2 łyżki pokrojonej dymki wraz ze szczypiorem, 4 łyżki majonezu, 2 łyżeczki musztardy (dla chętnych), 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, sól, pieprz.



Przygotowanie pasty: Jajka obrać i drobno posiekać. Selera umyć i pokroić w drobną kostkę. W misce połączyć jajka, selera i dymkę. W innej miseczce połączyć majonez, musztardę, paprykę, sok z cytryny, sól i pieprz. Dodać do jajek i warzyw. Całość dokładnie wymieszać.

Do pasty można dodać np. zesmażony i drobno pokrojony boczek, kawałki wędliny, rybę lub żółty ser np.

Pasta z jajek i żółtego sera do chleba


Składniki: 4 jajka, 100 g żółtego sera, 3 - 4 łyżki majonezu, ząbek czosnku, suszony tymianek, sól i pieprz do smaku.
 
Wykonanie jak poprzednio: Jajka ugotować na twardo, wystudzić. Ser żółty i jajka zetrzeć na tarce na drobnych oczkach lub drobno pokroić. Całość wymieszać ze zmiażdżonym (startym) czosnkiem i majonezem. Doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem.

Pastą z szynką


Składniki: 200 g gotowanej szynki, 4 łyżki majonezu, 2 łyżeczki słodkiej musztardy, 1/2 łyżeczki sosu Worcestershire, 2 ogórki kiszone, 2 pomidory.

Przygotowanie pasty: Szynkę zmielić lub drobno pokroić, przełożyć do miski i wymieszać z majonezem, musztardą i sosem. Ogórki i pomidory pokroić w kostkę wymieszać z pastą.

Pasta z sera białego np. z oliwkami


Składniki: 200 g twarożku śmietankowego, 10 oliwek, 1 dymka ze szczypiorkiem, 3 ząbki czosnku, 1/2 pęczka kolendry lub rzeżuchy, sól, pieprz ostra i słodka czerwona papryka.

Przygotowanie pasty: Posiekaj cebulę, drobno pokrój szczypior i oliwki, czosnek przeciśnij przez praskę. Posiekaj kolendrę lub rzeżuchę. Wszystkie składniki dodaj do twarożku, wymieszaj, dopraw solą, pieprzem i ostrą czerwoną papryką (lub pieprzem cayenne). Pastę nakładaj na małe kawałki pieczywa tostowego. Posyp szczyptą słodkiej papryki.

Pasta grzybowa z pieczarek 


Składniki: 300 g pieczarek, około 150 g masła, sok z cytryny, sól, pieprz. Szczypiorek lub natka pietruszki do posypania.

Sposób przygotowania: Pieczarki dokładnie oczyścić i pokroić, podsmażyć na  patelni ok. 8 minut, skropić sokiem z cytryny. Grzyby ostudzić przełożyć do miski, dołożyć masło i rozdrobnić, lub zmiksować, ale niezbyt dokładnie. Przemieszać ze szczypiorkiem lub natką pietruszki.

Muhammara 


- Muhammara to pasta z pieczonej czerwonej papryki i orzechów. Wywodzi się z kuchni syryjskiej, ale znana też w kuchni libańskiej i na całym bliskim wschodzie (foto wyżej na początku wpisu).

Składniki: 3-4 czerwone papryki, 3 ząbki czosnku, 3/4 szklanki orzechów włoskich, 1/3 łyżeczki kuminu, 1/2 łyżeczki sproszkowane chili, 1 łyżeczka melasy lub innego słodu, sól do smaku, oliwa z oliwek.

Przygotowanie: Paprykę umyj i rozetnij na pół. Usuń gniazda nasienne. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, aż skórka papryki w niektórych miejscach się wręcz przypali. Zawiń paprykę w folię aluminiową i poczekaj aż się ostudzi, obierz ze skórki i przenieś do kielicha blendera. Dodaj obrane ząbki czosnku, orzechy włoskie i krakersy. Dodaj przyprawy - chilli i kumin oraz łyżeczkę słodkiego syropu. Miksuj kilka minut, aż uzyskasz jednolitą masę. Jeśli masa jest za gęsta dodaj oliwę lub parę łyżek wody. Dopraw solą. Jeść z pieczywem lub plackami np. pita.

Baba ghanoush 


- Baba ghanoush pasta z bakłażana - przysmak kuchni arabskiej, ale podobnie jak hummusem zajadają się nią mieszkańcy bliskiego wschodu i całego świata (foto wyżej).

Składniki: duży bakłażan, 1/2 szklanki pasty tahiny, sok z połowy cytryny, 2 ząbki czosnku, 1/4 kubka zimnej wody, parę listków pietruszki. parę listków bazylii, parę listków mięty, sól morska, garść małych pomidorków, lub ogórek, pestki z granatu i oczywiście oliwa z oliwek.

Przygotowanie: Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Piecz bakłażana około 15-25 minut, a następnie odstaw do wystudzenia. Skórka z bakłażana powinna łatwo schodzić. Miąższ warzywa przełóż do blendera, dodaj pastę tahini, wodę, sok z cytryny i czosnek, miksuj na pastę. Dodaj sól do smaku. Przełóż do miski. Zioła posiekaj drobno. Pomidorki przekrój na pół. Dodaj do pasty i dobrze wymieszaj. Całość posyp pestkami granatu oraz polej oliwą z oliwek.

Brak komentarzy: