wtorek, 25 sierpnia 2015

Brokuły i chrzan w walce z chorobami

Antyrakowe działanie roślin


Brokuł, kapusta szparagowa –  roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych odmiana kapusty warzywnej. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru. Brokuły posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Między innymi chronią przed rakiem, wrzodami żołądka, anemią, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie wzroku i regulują poziom cukru we krwi.


Antynowotworowe właściwości brokułów znane i cenione są już od paru lat. Wysoka zawartość związków bioaktywnych w tym głównie sulforafanu i beta karotenu, ale także witaminy E, kwasu foliowego i wielu innych cennych witamin i składników mineralnych sprawiają, że brokuły posiadają silne właściwości prozdrowotne i przeciwnowotworowe.

Sulforafan zapobiega i może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, piersi, płuc i jelita grubego, jednak tylko pod warunkiem, że brokuły będą odpowiednio ugotowane - zaznaczają naukowcy z University of Illinois na łamach Journal of Food Science.
Nie przegrzewajmy potraw!

Niestety wiele z tych pożytecznych związków, wraz z enzymem zwanym mirozynazą, inaktywuje się pod wpływem długiego gotowania. Z badań naukowców wynika, że warzywa zachowują swoje antyrakowe właściwości, gdy są blanszowane w temperaturze do 76 st. C. Aby zachować wartość odżywczą brokułów, należy je krótko gotować najlepiej na parze – maksymalnie 5 minut.

W doświadczeniu, przeprowadzonym na uniwersytecie, analizowano wpływ spożycia samych brokułów i brokułów przyprawionych pikantnymi przyprawami na zawartość składników bioaktywnych we krwi. Wykazano, że osoby spożywające przyprawione warzywa miały o wiele wyższą zawartość związków biologicznie aktywnych we krwi i w moczu niż te osoby, które konsumowały tylko same brokuły.Po co ten chrzan?

Pikantne przyprawy tj. chrzan, musztarda czy wasabi, a także warzywa tj. rzodkiewka, brukselka, kapusta, rukola i kiełki brokuła, zawierają w swoim składzie mirozynazę. Enzym ten jest niezbędny do wytworzenia sulforafanu, posiadającego najsilniejsze właściwości antynowotworowe. W momencie spożywania brokułów wraz z produktami bogatymi w mirozynazę, znacząco zwiększa się stężenie związków antynowotworowych w organizmie.

Aby w pełni wykorzystać profilaktyczne i przeciwnowotworowe właściwości brokułów, naukowcy zalecają spożywanie około 4 ich porcji tygodniowo (ok. 400 gram). Dla urozmaicenia warto także spożywać kiełki brokułów, które również są cennym źródłem antykancerogennych związków.

Brokuły oraz kiełki brokułów mogą uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Zawarty sulforafan niszczy Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów, a także szeregu innych zaburzeń, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia przełyku. Brokuły są skarbnicą potasu - 100 g ugotowanych warzyw zawiera aż 295 mg tego pierwiastka. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej. Efektem jest spadek ciśnienia.

O chrzanie nieco więcej...


Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Ludowe nazwy: warzęcha, warzucha. Łacińska nazwa Armoracia wywodzi się z celtyckiego ar-blisko oraz more-morze, czyli roślina rosnąca blisko morza. Czy zastanawialiście się jak wyglądał świat przez odkryciem przez Fleminga w 1928 roku penicyliny, pierwszego antybiotyku? Ludzkość nie wyginęła przecież przez miliony lat mimo bakterii i zarazków. Przetrwaliśmy...

Zanim chrzan został wykorzystany w kuchni, przede wszystkim pełnił funkcję leczniczą. Jako naturalny antybiotyk wykorzystywany był przy przeziębieniu, zapaleniu zatok, zapaleniu migdałków, oskrzeli oraz astmie. Dodatkowo pobudza apetyt i przepływ żółci oraz stanowi źródło takich minerałów jak potas, fosfor, wapń czy siarka. Dziś nadal ma wiele zastosowań zarówno w medycynie, jak i w kulinariach. Gruby korzeń jest częścią tej rośliny wykorzystywaną najczęściej, ale zielenina też ma wiele kulinarnych zastosowań.

Uwaga! Chrzanu powinny unikać osoby cierpiące na marskość wątroby, stany zapalne przewodu pokarmowego i schorzenia nerek. Z pewnością warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Wykorzystanie chrzanu:

Wykorzystaj chrzan przy przeziębieniu. Chrzan zawiera antybiotyki, które zwalczają infekcje. Wysoka zawartość witaminy C (114mg/100g produktu) pomaga usunąć śluz i oczyścić zatoki.

Chrzan ma działanie moczopędne. Włóż do pół litra wrzącej wody 30-gramowy plaster chrzanu wraz z kilkoma ziarnami gorczycy. Odstaw wywar na kilka godzin, niech naciągnie. Wypij 3 łyżki stołowe roztworu, kiedy odczuwasz nadmiar wody w organizmie.

Dodaj kilka zielonych liści chrzanu do sałatki. Taki dodatek nada sałatce z kapusty lub sałaty odrobinę wyrazistości.

Zmiksuj niewielką ilość chrzanu z miodem i odrobiną wody. W ten sposób przyrządzisz domowej roboty skuteczny syrop na uporczywą chrypkę.

Dodaj pół łyżeczki chrzanu do soku pomidorowego, nadasz w ten sposób delikatnie musztardowy posmak zdrowemu napojowi.

Liście chrzanu zabezpieczają żywność przed szybkim zepsuciem – nasze matki i babcie zawijały w nie kiełbasy, piekły na nich chleb. Również masło, ser czy jaja szczelnie owinięte czystymi liśćmi chrzanu zachowują świeżość, nie jełczeją i nie psują się, gdyż zawarte w liściach glikozydy siarkocyjanowe skutecznie niszczą bakterie, wirusy i grzyby.

Popularny chrzan domowy:

500 dag korzenia chrzanu,
sok z cytryn / 1 lub 2
sól, cukier
ok. pół szklanki wody
opcjonalnie, jeśli chcemy, by chrzan był łagodny można dodać 4-6 łyżek gęstej śmietany (lub jogurtu naturalnego).

Wykonanie: Korzeń chrzanu umyj, oczyść i obierz, a następnie zetrzyj na tarce z małymi oczkami lub w sokowirówce. Starty chrzan należy połączyć w szklanym pojemniku (np. w słoiku) z wodą i sokiem z cytryny oraz cukrem. Później można dodać jogurt lub śmietanę.

Brak komentarzy: