czwartek, 9 maja 2024

Schab po węgiersku/ słowacku - propozycja

Stare endemiczne danie z Węgier / Słowacji / Ukrainy

Przygotowanie schabu w pomidorach i papryce na winie. Smaczna potrawa a prosta - takie lubię - jest skuteczna, nieskomplikowana i według mnie pycha! Można zrobić na ognisku, w tym w kociołku. Powyższe danie nie ma oficjalnej nazwy "schab po węgiersku",  zatem tytuł to pewna umowność.

 Podstawowe kroki

1. Obsmażamy na patelni mięso na wytopionym wcześniej tłustym boczku lub lepiej słoninie, ale tłuszczu ma być niewiele!

2. Dodajemy cebulę, pieprz, sól, paprykę przyprawę, kminek lub kmin rzymski (o ile nie lubisz kminku) do dużego garnka na którym będziemy dusić schab.

3. Dalej idą warzywa: pomidory, papryka najlepiej żółta/czerwona, czosnek. Białe wino duża szklanka. Doprawiamy według smaku.


Schab po węgiersku w pomidorach i winie


Oryginalna potrawa nie jest pikantna - nic nie stoi na przeszkodzie by dodać więcej ostrej papryki... Można dołożyć pokrojony na drobne kawałki boczek/ słoninę na której wcześniej obsmażaliśmy mięso. Pokroić na drobne kawałeczki i dodać do duszącego się dania. 

Będę robił częściej 🤪🙂 

Po prostu proste skuteczne danie, które działa (nikt nie narzeka), jest smaczne... do podania z kluskami (galuszki makaronem, ziemniakami, kaszami itp) Z pogranicza wielu kultur - węgierskiej/słowackiej/ukraińskiej, potrawa znana w tym rejonie od wielu dziesięcioleci (18/19 wiek?). 

Podpowiedzi:

Czas smażenia krótko około 2/3 minut z każdej strony na dużym ogniu, najlepiej jak wyżej lub na smalcu do zrumienienia.

Duszenie około 20/30 minut > nie warto przeciągnąć bo mięso będzie suche. 

Warto użyć lokalnych win słowackich lub węgierskich np. Tokaj.... Wino jest niezbędne!

MIĘSO: Mięso z kością to idealna dedykowana propozycja dla tej potrawy, jeszcze lepiej wyjdzie tak zwana "karkówka", chudy boczek w grubych plastrach też da radę - czyli nie musisz męczyć się z grillem by było smacznie :-)


Brak komentarzy: