Co zrobić by zamrożona ryba się nie rozpadała? Jak smażyć zamrożone filety rybne? Panierka do zamrożonej ryby...
Każdy z nas wie, że najlepiej smażyć - przygotować świeżą rybę. Tu nie ma większego problemu. Przyprawiasz, pieczesz lub smażysz, dokładasz zioła/ warzywa. Co jednak zrobić gdy kupisz rybę zamrożoną? Problem wydaje się prosty, tymczasem poległo na nim wielu... A kiedyś o Tych sposobach wiedziała każda Mama i Babcia!
1. Rozmrozić rybę.
- Po pierwsze najlepiej rybę rozmrozić na sitku(!), później przygotować, czyli podsuszyć w dowolny sposób np. papierowy ręcznik; właściwie doprawić i usmażyć zgodnie z przepisem. Można posiłkować się też poniższymi radami:
2. Temperatura smażenia ryby.
Olej do smażenia ma być gorący, ale temperatura powinna być "średnia". Gorący, ale nie gotujący olej. Najlepiej smażyć rybę na średnim ogniu i średniej ilości oleju. Ma być podkład, jednak lepiej gdy ryba nie pływa w oleju.
3. Manualia czyli z rybą delikatnie.
Rybę najlepiej przed smażeniem osuszyć, nie manipulować nią na patelni. Usmażyć przez kilka minut po jednej stronie, później właściwym narzędziem przewrócić na drugą stronę. Dotyczy, to ryb z panierką jak i bez niej... Ostrożnie zdjąć z talerza. [Ciąg dalszy poniżej:]
4. Najlepszy sposób na rybę zamrożoną to panierka!
Sedno problemu: Nie ma lepszego sposobu na zamrożoną rybę niż właściwe przygotowanie jej przed smażeniem i obtoczenie w panierce.
- Najlepiej opłukać zamrożoną rybę pod zimną wodą (nawet tak zwane kostki rybne), poczekać ok. 10-15 minut, odsączyć. Wówczas posklejane filety rybne, można podzielić, a rybę doprawić. Można też na 5-10 minut włożyć zamrożoną rybę do roztworu wody z solą, wyjąć, osuszyć i dopiero usmażyć.
5. Panierka i smażenie
Najprostszą panierką do ryby są roztrzepane jajka, mąka i tarta bułka - można do niej dodać przyprawy, ale lepiej przyprawić same mięso. Po usmażeniu, lub pod koniec smażenia dodać zioła i ew. dosolić.
Każdy kawałek panierujemy w mące, jajku, tartej bułce. Proces ten można powtórzyć!
Kontakt z wysoką temperaturą sprawi, że panierka nie zdąży nasiąknąć olejem, dzięki czemu będzie przylegać do fileta i nabierze złotego koloru, a filety nie będą się rozpadać.
W trakcie smażenia możemy nieco zmniejszyć temperaturę, rybę obracamy na drugą stronę dopiero wtedy, gdy warstwa panierki będzie miała odpowiedni złocisty kolor!
6. Mądry i zdrowy wybór właściwej ryby
Dobrze wybierać ryby o zwartym mięsie, np. łososia, sandacza, solę, dorsza. Najlepiej wybrać rybę z niewielką ilością lodu (zamrożone ryby z dużą ilością glazury nie dadzą rady), jeśli po rozmrożeniu okazuje się, że ryba jest za bardzo nasiąknięta wodą, lepiej przygotować z niej inne danie np. kotleciki z ziołami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz