piątek, 2 stycznia 2015

Przepisy kulinarne na łososia

10 przepisów kulinarnych na dania z łososia


Łosoś / Salmo salar może osiągać 150 cm długości i ważyć do 45 kg. Rzadko spotyka się jednak ryby większe niż 20 kg. Typowa ryba drapieżna anadromiczna tzn. wędrująca na czas rozrodu z mórz do rzek. Żywi się skorupiakami planktonowymi i larwami owadów, później mniejszymi rybami oraz skorupiakami. W polskich sklepach spotkać możemy trzy odmiany tej ryby: łososia bałtyckiego, łososia norweskiego pochodzącego z hodowli oraz łososia pacyficznego. Przed wojną łosoś bałtycki w Polsce występował od Bałtyku do Dunajca i od Niemna po Drawę. Po wojnie zaczęło go ubywać i dziś doszło do tego, że praktycznie wyginął. Ostatnimi laty podjęto z sukcesem działania zmierzające do ponownego wprowadzenia łososia bałtyckiego do polskich rzek, przede wszystkim do Wisły.



Od dawien dawna wiemy, że tłuste nie jest zdrowe. Sprawa z łososiem ma się jednak odwrotnie. Ryba jest zaliczana do najtłustszych – osoby dbające o linię i o zdrowie nie mają jednak się czego obawiać. Łosoś jest rybą wyjątkową, a jego wartości odżywcze praktycznie bezcenne - np. nie ma lepszego źródła kwasów Omega-3 i Omega-6, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, więc muszą zostać dostarczone w pożywieniu.

Poniżej dziesięć przepisów na dania z łososiem w roli głównej, dana na ciepło (w miodzie, winie, musztardzie), o różnych stopniach trudności - głównie łososia pieczonego (i z grilla), większość z tych propozycji możecie też udusić lub przygotować na parze. Kilka z nich to przepisy zaproponowane przez Magdę Gessler, Karola Okrasę, Roberta Makłowicza i Paskala Brodnickiego. Z łososia możemy skorzystać na 1000 i jeden sposobów - w sałatkach, zupach, z sosami, jesteśmy ograniczeni jedynie wyobraźnią...


Łosoś pieczony w ziołach / w Twoich ulubionych!


200 g filetów lub dzwonków z łososia
1/2 łyżeczki ulubionych ziół
1 łyżka wina białego (opcjonalnie)
sól

Rybę umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Posypać solą i ziołami. Przygotować kawałek folii aluminiowej lub papieru do pieczenia. Zawinąć rybę wlewając do środka opakowania wino. Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 C.

 

Łosoś w miodzie pieczony na grillu


Składniki
1 kg filetów z łososia ze skórą
1 ząbek czosnku / 3 łyżki musztardy (bajlepiej z gorczycą)
2 łyżki łagodnego miodu
1/2 łyżeczki octu jabłkowego i 1/2 łyżeczki kminku
oliwa, sól, pieprz

Przygotowania łososia na grill lub z piekarnika
Rozgrzewamy piekarnik, ustawiając opcję grill. Ruszt wyściełamy folią aluminiową, smarujemy oliwą. Układamy łososia skórką do dołu, solimy. Rozcieramy czosnek z odrobiną soli, mieszamy z musztardą, miodem, octem, zmielonym kminkiem i 1/4 łyżeczki pieprzu. Mieszaniną smarujemy rybę. Pieczemy 12-15 minut.

Łosoś ze szpinakiem

Przepis według Magdy Gessler

150 g filetów z łososia
200 g szpinaku
2 szalotki
2 łyżki oliwy
wiórki skórki pomarańczowej (do dekoracji)
sól i kolorowy pieprz

Filet opłukać i ugotować na parze (ok. 20 minut). Szpinak opłukać. Szalotki posiekać. W rondlu rozgrzać oliwę, wrzucić szalotki i zeszklić. Dodać szpinak. Poddusić aż opadnie. Doprawić solą i świeżo mielonym kolorowym pieprzem. Ułożyć filet na szpinaku, posypać solą i pieprzem.


Grillowany łosoś z bakłażanem w sosie śmietanowo – szafranowym

Przepis według Pascala Brodnickiego

Składniki na potrawę:

4 filety z łososia, umyte i pozbawione skóry
5 cm świeżego imbiru, obranego i posiekanego
2 pomarańcze, sparzone i wyszorowane
60 g miodu
1,5-2 łyżki musztardy Dijon
4-5 ząbków czosnku
2 bakłażany, umyte, pokrojone w plastry o grubości 0,5 cm
3 duże pomidory, umyte, bez skórek, pozbawione gniazd nasiennych, pokrojone w kostkę
1 łyżeczka papryki ostrej w proszku
niewielka ilość mąki pszennej, olej rzepakowy
2-3 garści świeżej kolendry, umytej

Zaczynamy od przygotowania marynaty - pomarańcze myjemy, ocieramy z nich skórkę i wyciskamy sok do miseczki, dodajemy musztardę Dijon, 2-3 posiekane ząbki czosnku, miód, imbir, paprykę ostrą w proszku, 2 łyżki posiekanej kolendry. Mieszamy. Filety z łososia przekładamy do naczynia, smarujemy marynatą, zakrywamy folią i marynujemy przez 15-30 minut.

Plastry bakłażana solimy, odstawiamy na dłuższą chwilę, następnie płuczemy je pod bieżącą wodą, osuszamy, obtaczamy w mące, smażymy na patelni na dość dużej ilości oleju rzepakowego, solimy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 120°C (tylko w celu utrzymania temperatury).

Na patelnię z niewielką ilością oleju rzepakowego wrzucamy 2 drobno pokrojone ząbki czosnku roztarte z niewielką ilością soli i pokrojone pomidory.

Marynatę, którą smarowaliśmy łososia, przelewamy do garnka i redukujemy na wolnym ogniu.

Filety z łososia smażymy na dobrze rozgrzanej patelni grillowej (nie doprowadzamy do wysuszenia łososia na patelni), następnie przekładamy je na kratkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Przed włożeniem do pieca filety z łososia smarujemy zredukowaną w garnku marynatą. Filety z łososia wkładamy do piekarnika nagrzanego do 120°C na 5-6 minut.

Do sosu pomidorowego dodajemy sól, pieprz, czekamy 5 minut, wrzucamy garść posiekanej kolendry, mieszamy, sos pomidorowy wykładamy na talerz, bakłażan wyjmujemy z pieca, wykładamy stek z łososia, polewamy marynatą, dekorujemy kilkoma listkami kolendry.

Grillowany łosoś z miodem, musztardą i imbirem

Przepis według Pascala Brodnickiego

Składniki
2 filety z łososia
Do sosu: 200 ml białego wina wytrawnego
2 szalotki pokrojone w piórka
1 liść laurowy
200 g śmietany 30%
1 opakowanie szafranu
1 mała szczypta papryki czerwonej ostrej
pieprz i sól

Cukinia
niewielka ilość oleju rzepakowego
sól, 5 małych cukinii, umytych i pokrojonych w talarki
30 ml octu balsamicznego, 60 g rodzynek
15 g masła z solą morską Deluxe
2 cebule, pokrojone w piórka
2 ząbki czosnku, posiekane
2 duże szczypty cukru
pieprz
50 g pistacji, pokruszonych
3 gałązki mięty, umyte
3 pomidory koktajlowe, umyte

Sos:
Z filetów z łososia odkrawamy tłuszcz z części brzusznej, kawałki z tłuszczem wraz z białym winem dodajemy do garnka (filety z łososia odstawiamy). Do garnka wrzucamy pokrojoną szalotkę oraz liść laurowy. Całość mieszamy i podgrzewamy (sos redukujemy o 1/3).

Po zredukowaniu przecedzamy sos do garnka. Do przecedzonego sosu dodajemy 1 opakowanie śmietany, 1 opakowanie szafranu oraz ostra paprykę. Gotujemy, cały czas mieszając i pilnując odpowiedniej konsystencji (gotujemy dość długo, często mieszając). Na końcu dodajemy pieprz i sól oraz niewielką ilość posiekanej pietruszki (połowę przygotowanej ilości).

Cukinia: Patelnię grillową smarujemy olejem rzepakowym za pomocą ręcznika papierowego i posypujemy minimalną ilością soli. Na rozgrzanej już patelni umieszczamy talarki cukinii, które smażymy z obu stron, doprawiając ponownie solą. Podsmażoną cukinię przekładamy do miski.

W garnku rozgrzewamy ocet balsamiczny. Podgrzanym octem balsamicznym zalewamy rodzynki. Odstawiamy. Po kilkunastu minutach odcedzamy rodzynki z octu. Pozostały ocet odstawiamy.

Olej rzepakowy rozgrzewamy na czystej patelni i dodajemy 15 g masła, które rozpuszczamy. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy cebulę i czosnek, całość podsmażamy. Następnie dodajemy podsmażone wcześniej kawałki cukinii, przecedzone rodzynki oraz 2 duże szczypty cukru, a na koniec dolewamy ok. 15 ml przecedzonego wcześniej octu balsamicznego. Doprawiamy pieprzem.

Całość po podsmażeniu posypujemy orzechami pistacjowymi (częścią przygotowanej ilości). Pomidorki koktajlowe kroimy na kawałeczki, siekamy miętę (same liście) i pietruszkę. Pomidorki, miętę i część posiekanej pietruszki dodajemy do cukinii. Delikatnie mieszamy.

Piekarnik rozgrzewamy do temp. 160°C (termoobieg). Kawałek łososia kroimy wzdłuż na pół i doprawiamy solą i pieprzem. Patelnię grillową smarujemy olejem rzepakowym. Na rozgrzanym oleju układamy łososia i podsmażamy z obu stron około 4 minut łącznie.

Przysmażonego łososia wykładamy z patelni do naczynia żaroodpornego. By trzymał temperaturę, wkładamy go do wyłączonego, ale wcześniej nagrzanego piekarnika. Cukinię przekładamy na miseczkę. Posypujemy niewielką ilością pistacji.

Rybę podajemy na talerzu z sosem oraz z sałatką z cukinii. Całość posypujemy dla dekoracji pozostałą pietruszką i pistacjami.2 gałązki pietruszki, umytej i posiekanej


Łosoś z solanki / Solanka jest uniwersalną zalewą dla ryb


Składniki
2-3 filety z łososia
sól morska
oliwa z oliwek
czosnek granulat
pieprz cytrynowy
cytryna / koperek / woda na solankę :-)

Zaczynamy od stworzenia solanki - do 1l letniej wody wsypujemy garść soli i mieszamy. Umieszczamy w naszej solance filet z łososia na 20-30 minut (Dużą rybę moczymy kilka godzin). Dzięki temu uzyskamy soczyste mięso w środku. Następnie osuszamy rybę. Polewamy delikatnie oliwą z oliwek i przyprawiamy solą morską, pieprzem cytrynowym oraz czosnkiem granulowanym. Odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie układamy naszą rybę na blasze wyłożonej pergaminem. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 220 st. C grzałki górna i dolna. W tej temperaturze pieczemy przez 8 minut, potem zmniejszamy temp. do 180 st. C. i pieczemy jeszcze 8 minut (w zależności od grubości fileta - założenia dla max. grubości 2cm). Po wyjęciu pozwalamy mu, aby pod przykryciem folii aluminiowej lekko doszedł do siebie i zebrał soki w środku. Następnie skrapiamy go sokiem z cytryny (dopiero teraz, inaczej powstaną białe plamy ściętego białka) oraz posypujemy zsiekanym drobno koperkiem. Smacznego.

Łosoś w czerwonym winie z sosem wg. przepisu Kaisera

Przepis proponował Robert Makłowicz

Składniki
2 filety z wędzonego łososia ze skórą
100 ml czerwonego wina

Sos
100 ml śmietany kremówki
100 ml kwaśnej śmietany
sok z 1/2 cytryny
pęczek szczypiorku
sól
pieprz

Sposób przygotowania tego dania

Na patelnię wlać wino, położyć łososia skórą do góry, gotować aż wino wsiąknie w rybę. Przełożyć na talerz. W misce ubić kremówkę, dodać kwaśną śmietanę i sok z cytryny, doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać posiekany szczypiorek, podawać z łososiem.

Pikantny łosoś na pergaminie lub z grilla

Przepis pokazywał Karol Okrasa

Składniki:

4 kawałki filetu z łososia po 200 g każdy
1 łyżka posiekanego świeżego imbiru
5 łyżek pikantnej pasty ajvar
1 łyżka miodu /1 łyżka oliwy z oliwek
1 limonka / 1 ząbek czosnku
3 – 4 łyżki sosu sojowego
sól, grubo zmielony pieprz

Przygotowanie łososia:

Marynata do ryby: w miseczce wymieszaj posiekany imbir, czosnek wyciśnięty przez praskę lub posiekany, pikantną pastę ajvar, miód, otartą skórkę z limonki i sok. Dopraw solą, pieprzem, oliwą i sosem sojowym. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Do marynaty włóż filety z łososia pokrojone w paski o szerokości ok. 2 cm. Wymieszaj i wstaw do lodówki na 20-30 minut. Jeśli chcesz upiec łososia na grillu – nabij paski ryby na drewniane szpadki (wcześniej namoczone w wodzie) i piecz na ruszcie po 2-3 minuty z każdej strony.

Jeśli nie masz pod ręką grilla, albo pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, potrawę można przygotować na pergaminie korzystając z patelni.


Łosoś smażony w białym winie z gruszkami


Składniki:
2 gruszki
300 g fileta z łososia
1 pęczek świeżej kolendry
1 łyżka musztardy Dijon
1 łyżka miodu / 1 cytryna / 1 limonka
10 łyżek oliwy z oliwek
150 ml białego wytrawnego wino
pieprz czarny
1 łyżeczka sosu ostrygowego
1 łyżeczka startego chrzanu

Przyrządzamy łososia

Gruszki obieramy i kroimy na ćwiartki. Wycinamy gniazda nasienne i kroimy miąższ na plastry grubości ok. 0,5 cm. Marynujemy w odrobinie oliwy i smażymy na patelni na złoty kolor. Po przesmażeniu zalewamy winem doprawiamy skórką z limonki startą na tarce.

Miód, musztardę, sos ostrygowy i sok z cytryny mieszamy dokładnie z posiekaną kolendrą i chrzanem. Dolewamy cienkim strumieniem oliwę, cały czas mieszając, aż do uzyskania zawiesistej konsystencji.

Łososia kroimy na steki i marynujemy w czarnym pieprzu (grubo mielonym) oraz odrobinie oliwy. Odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie smażymy na patelni bez tłuszczu ok. 2 minut i po obsmażeniu nie przewracamy, tylko układamy kilka plasterków limonki obok ryby i zalewamy winem.

Łososia układamy na gruszce i polewamy sosem. / Jest naprawdę doskonały!

Więcej rybnych przepisów TU

3 komentarze:

Dagmara Fafińska pisze...

Wygląda to super. Pozdrawiam.

Izabella Nowotka pisze...

Wygląda bardzo aptyecznie. Pozdrawiam serdecznie.

Adrian Moczyński pisze...

Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.