piątek, 11 grudnia 2015

Domowa kostka rosołowa warzywna i mięsna

Domowy rosół lub bulion, król w kuchni - kostka dla smaku nie tylko do zup.


Jak przygotować bulion?

Osobiście na duży gar wywaru biorę selera, kawał pora, dwie pietruszki, trzy marchewki z nacią, kawałek kapusty, cebulę, trzy listki laurowe. Dalej może być korpus kurczaka i kilka skrzydełek, lub dwie nogi. Osobiście lubię i dodaję też kości i minimum pół kilo wołowiny. Gotujemy ściągamy szumy, później minimum godzina, a najlepiej dwie na wolnym ogniu, w końcu dodajemy zioła przyprawy i mamy doskonały bulion uniwersalny - zwykle rosołem nazywany. Im dłużej "pyrkolimy" tym więcej smaku. Niestety przygotowanie takiego klasycznego, smacznego bulionu zabiera ok. 3 godziny i nic innego nie może go zastąpić, żaden zastępnik. Tak to wygląda na starcie:



Jednak są takie dni, w które trzeba zrobić w domu zupę szybko lub błyskawicznie dodać smaku do przyrządzanego właśnie dania.


Oczywiście możemy przygotować bulion tylko na warzywach, tylko na dowolnym mięsie lub mieszany. Podobnie jest z domowymi kostkami / pastami smakowymi.

Jesień to najlepszy czas, by przygotować zapas domowego bulionu w kostce, a praktycznie w paście, by wyszedł w kostce trzeba długiej obróbki cieplnej, opakowań na kostki i zamrażarki. Stragany wypełnione są po brzegi sezonowymi warzywami i owocami. Warzywa mam też w swoim ogrodzie, o ile w danym roku urosną :-) Nic tylko korzystać...

A czemu nie używać kupnej kostki rosołowej?

Kostka rosołowa to nic innego jak zlepek wzmacniaczy smaku, niezdrowego tłuszczu palmowego (ok. 35%) i barwników. Skład przeciętnej kostki to dalej 30% soli, suszone warzywa w ilości 0,5% suszone mięso 0,1 % Uwaga mięsa jest jedna dziesiąta, a warzyw pół procent! Kupna kostka jest tania i szybka, ale za tę cenę mamy bóle brzucha, alergie, nadciśnienie, z upływającym czasem inne choroby!



Domowa bulionetka

Można w domu samemu zrobić domową kostkę rosołową, czy raczej pastę rosołową, pełną smaku, własnych indywidualnych aromatów, ziół, przypraw i warzyw. Możecie zrobić pastę bulionową w wersji warzywnej lub mięsnej. Poniższy zestaw jest tylko przykładem i natchnieniem.

Domowa kostka rosołowa warzywna

Składniki na zdrową domową kostkę

Przyprawy: 4 liście laurowe, 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu, 1 łyżeczka ziela angielskiego, 1/2 łyżeczki rozmarynu, 2 łyżki lubczyku, 1/4 łyżeczki tymianku, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1/4 łyżeczki imbiru.

Warzywa: 2-4 ząbki czosnku, 1 nieduża cebula, 400-500g marchwi, 150g korzenia pietruszki, 150g korzenia selera, 100g białej części pora, 150-200g g soli morskiej, 2 łyżki oleju roślinnego, 60g grzybów leśnych, (opcjonalnie 1/2 puszki pomidorów bez skórki), 100ml białego wina lub wody.

Dodatki: 2/3 łyżki parmezanu (dodać drobno starty 10 minut przed końcem podgrzewania pasty), lub/i sos sojowy (nadaje ciemnego koloru).

Przygotowanie kostki rosołowej: suszone przyprawy, zioła, liście laurowe, ziarna mielimy. Dodajemy rozdrobnione czosnek, cebulę; dalej sól, olej i miksujemy do konsystencji pół płynnej.

Warzywa obieramy, siekamy lub ścieramy na tarce jak najdrobniej, ale nie rozdrabniamy mechanicznie, bo niepotrzebnie puszczą soki.

Wszystkie składniki gotujemy w garnku o grubym dnie, następnie często mieszając podgrzewamy przez około 40-60 minut. Po upływie tego czasu masa powinna wyraźnie zgęstnieć. Uwaga - by się nie przypaliła, o co nietrudno!

Gotową pastę można ponownie zmiksować, by uzyskać gładszą konsystencję, zwykle trzeba ją później dalej podgrzewać, by odparować nadmiar płynu.



Po skończeniu, przełożyć do słoika i odstawić do całkowitego wystudzenia. Przechowywać w lodówce lub spasteryzować w małych słoiczkach. Pasta dobrze przechowuje się przez dłuższy czas.

Domowa kostka rosołowa mięsna


Domową kostkę rosołową możesz przygotować z dowolnego mięsa - wieprzowiny, wołowiny, indyka, kurczaka, gęsi; uniwersalna jest drobiowo-wołowa.

Czynność i składniki jak wyżej. Do past mięsnych zalecam użycie świeżych ziół np. po pęczku lubczyku i natki pietruszki. Ile mięsa? Dla tych proporcji przypraw -
zmielić drobno lub dwukrotnie około 300g dowolnej wołowiny i 300g mięsa z kurczaka.

Pozostałe czynności jak przy paście warzywnej.

Pasta z mięsem łatwiej formuje się w kostki, które można zapakować, zamrozić i przechowywać w lodówce.

Brak komentarzy: