wtorek, 1 grudnia 2015

Czy warto i jak jeść owoc mango?

Właściwości zdrowotne i kulinarne mango


Popularny owoc jadalny Mango - Mangifera L. rodzaj roślin obejmujący około 45 gatunków tropikalnych drzew owocowych, występujących w Indiach oraz w Indochinach dlatego poprawniej byłoby mówić o mango - owoc mango indyjski. Drzewo mango uprawiane było już 2 tysiące lat p.n.e. może dożyć 300 lat i osiągnąć wysokość 40 metrów. Owoc mango składa się z miąższu i dużego nasiona, ma charakterystyczny, słodki, a zarazem cierpki smak i orzeźwiający aromat. Obecnie mango jest uprawiane w tropikalnych regionach Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii, a nawet w Europie.



Mango w kuchni

Owoc mango może być składnikiem owocowych sałatek - najlepiej z dodatkiem soku z limonki i imbirem, z którym mango bardzo dobrze się komponuje. Nadaje się również do przystawek z owoców morza, raków, ryb - łososia i potraw mięsnych. W Ameryce Łacińskiej mango często doprawia się chili, solą lub sosem sojowym. Jak każdy owoc, może być dodatkiem do ciast. Z mango robi się soki, koktajle oraz konfitury. W Indiach, Malezji i Tajlandii owoc dodawany jest do curry, mieszanek warzywnych oraz sałatek. Owoce mango należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, w lodówce może być pozostawione przez 10 dni.





Uwaga pierwsza - mango nie powinno się obierać!:-)

Jak to możecie zapytać? Tak napisała o tym Magda Gessler:
"Następnego dnia poszłam na lokalny targ i kupiłam tę samą odmianę, tak samo dojrzałą. Odarłam owoc ze skóry (bo mango nie wolno obierać) i zatopiłam zęby w obłędnie aromatycznym miąższu. Tak, to było niebo smaku. Pochłonęłam do samego końca, do włochatej pestki, ogryzając ją dokładnie i nie dbając ani o sok, który ściekał mi po brodzie, ani o lepkie od niego palce. Magia mango tkwi w spożywaniu go w całości. Dojrzałe mango ma specyficzny zapach. Miesza się w nim aromat terpentyny ze skórką pomarańczy. Egzotyczne kwiaty z zapachem rozgrzanego słońcem piasku. W jego zapachu kryje się tak ogromna obietnica szczęścia, że sam proces zdejmowania skórki już ma w sobie coś z rytuału. Nie doświadczy tego nikt, kto dostaje na talerzu mango uprzednio obrane i pokrojone. Mango w paskach czy plasterkach jest czymś nieznośnym, szybko się utlenia, zmienia smak i traci całą magię mieszanki aromatów."



Jeżeli chcemy wydobyć z mango wszystkie smaki i wartości odżywcze najlepiej przekroić na pół wyjąć pestkę lub ją odciąć, podobnie jak w awokado i jeść np. łyżeczką, lub przygotować tak zwanego "jeża" nacinając owoc w charakterystyczne wielokąty, co pozwoli wywinąć skórkę z naciętym miąższem i odwrócić na lewą stronę.

Właściwości zdrowotne i lecznicze mango


Mango dużą witaminą - owoc zawiera witaminy A, C, E, B, K, błonnik i glikozyd - mangiferynę, która działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwcukrzycowo (reguluje cukier) oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy. Mangiferyna jest substancją aktywną biologicznie, należącą do grona ksantonów. Występuje w mango i liściach miodokrzewu. Poprawia pamięć oraz jest silnym antyoksydantem. Obecnie prowadzi się badania nad zdolnością mangiferyny do zapobiegania transformacji nowotworowej i hamowania rozwoju guzów. Ma wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne oraz zdolność do niwelowania negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę, dzięki czemu mangiferyna znalazła zastosowanie w kosmetyce. W zastosowaniach amatorskich peeling z mango działa przeciwzapalnie na skórę, miąższ ją oczyszcza, a owoc jest doskonałym naturalnym lekarstwem na trądzik...



Mango zawiera substancje antyrakowe

Naukowcy z Texas AgriLife Research testowali wyciągi z mango na różnych komórkach rakowych - płuc, białaczki, prostaty oraz piersi i okrężnicy. Okazało się, że najskuteczniej hamowały one wzrost komórek raka piersi i raka okrężnicy poprzez ich apoptozę (śmierć komórkową), jednocześnie nie naruszając zdrowych komórek.

Owoce mango są wyjątkowo bogate w przeciwutleniacze, w tym między innymi witaminę A, C, E. Witamina A pomaga utrzymać zdrową skórę i kości, z kolei witamina C przyspiesza procesy regeneracyjne przebiegające w organizmie, w tym również proces odbudowy skóry. Antyoksydanty walczą z nadmiarem wolnych rodników szkodliwym dla organizmu. Dzięki temu nie tylko zapobiegają procesom nowotworowym i wielu chorobom, ale również pomagają w spowolnieniu procesów starzenia. Dodatkowo, przeciwutleniacze pełnią także inne funkcje. Witamina E bardzo dobrze wpływa na nawilżanie skóry oraz zapobiega jej wysuszeniu, pomagając w likwidowaniu przebarwień. Mango to również bogate źródło większości witamin z grupy B oraz witaminy K. Jeśli chodzi o składniki mineralne to jest ono dobrym źródłem potasu, magnezu i miedzi. Błonnik pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a także niski poziom cholesterolu. Wspomaga kontrolę apetytu oraz korzystnie wpływa na trawienie pokarmu.

Wartości odżywcze mango (w 100 g)

Wartość energetyczna - 60 kcal
Białko ogółem - 0,82 g
Tłuszcz - 0,38 g
Węglowodany - 14,98 g (w tym cukry proste 13,66)
Błonnik - 1,6 g

Witaminy

Witamina C – 36,4 mg
Tiamina – 0,028 mg
Ryboflawina – 0,038 mg
Niacyna - 0,669 mg
Witamina B6  - 0,119 mg
Kwas foliowy - 43 µg
Witamina A – 1082 IU
Witamina E – 0,90 mg
Witamina K - 4,2 µg

Minerały

Wapń 11 mg
Żelazo 0,16 mg
Magnez 10 mg
Fosfor 14 mg
Potas 168 mg
Sód 1 mg
Cynk 0,09 mg
Miedź 0,11 mg
Mangan 0,06 mg
Selen 0,6 µg
Fluor ~
Cholesterol 0 mg
Fitosterole ~

Proste przepisy na dania z mango w roli głównej: koktajli, sałatka na zimno i ciepło, konfitura.




Koktajl smoothie z mango i ogórka


Składniki na dwie porcje koktajlu smoothie:
- 2 ogórki gruntowe lub 1 szklarniowy
- 1 dojrzałe duże mango
- 1 cm kawałek imbiru
- 1 szklanka soku z pomarańczy
- dodatkowo: kilka kostek lodu, mięta, plasterki ogórka

Do kielicha blendera włożyć obranego ogórka i miąższ z mango.
Dodać pozostałe składniki - pokrojony na plasterki imbir, sok z pomarańczy oraz kilka kostek lodu. Dokładnie zmiksować. Można dosłodzić miodem lub syropem klonowym.

Sałatka z mango, awokado, z rukolą i roszponką, łososiem lub krewetkami.


Składniki na sałatkę z mango i awokado:
1 mango pokrojone w plasterki
2 awokado pokrojone w plasterki
2 posiekane szalotki
sok z 1 cytryny
2 łyżeczki czerwonego octu winnego
1 łyżeczka musztardy
1 łyżeczka ziaren kolendry (rozgniecionych w moździerzu)
3 łyżki oliwy
sól i pieprz
150 g rukoli lub roszponki


Sałatka z mango i awokado sposób przygotowania: 
Przygotowujemy sos z soku z cytryny, szalotek, octu winnego, musztardy i kolendry. Powoli wkręcamy w niego oliwę, dodajemy soli i pieprzu do smaku.

Częścią sosu polewamy umyte i osuszone liście rukoli, mieszamy, rozkładamy na talerzykach. Dodajemy mango i awokado, skrapiamy resztą sosu.

- Sałatkę możemy podać samą, możemy też położyć na każdej porcji po kilka ładnych krewetek lub kawałków łososia usmażonych na oliwie z dodatkiem czosnku i świeżych papryczek chilli.

Sałatka z mango i  kurczakiem w sosie jogurtowym


Składniki na sałatkę z mango i kurczakiem:
Kurczak: 50 dag fileta z kurczaka
1 dojrzałe duże mango
2-3 łyżki oleju, pieprz, sól, curry,
1 cytryn, ok. 300 g gęstego jogurtu naturalnego (typ grecki)
2 łyżki płynnego miodu lub syropu klonowego
ok. 1/2 główki sałaty lodowej
ok. 2- 3 garści rukoli

Sałatka z mango i kurczakiem sposób przygotowania: 
Filet z kurczaka opłucz, osusz papierowym ręcznikiem. Mięso pokrój w paseczki, przypraw curry, solą, pieprzem. Usmaż na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Nadmiar tłuszczu z mięsa usuń papierowym ręcznikiem.

Cytrynę sparz, osusz, zetrzyj skórkę. Z miąższu wyciśnij sok. Jogurt wymieszaj z miodem (lub syropem klonowym), dodaj wyciśnięty wcześniej sok oraz skórkę startą z cytryny. Sos można przyprawić do smaku solą i  pieprzem.

Przed samym podaniem należy przygotować mango. Mango przekrój wzdłuż, usuń pestkę. Miąższ obierz, pokrój w paseczki. Liście sałaty lodowej porwij na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki ułóż na dużym półmisku,  posyp słonecznikiem, polej przygotowanym sosem jogurtowym.

Konfitura - dżem z mango i imbirem


Składniki na dżem z mango:
Minimum 1 kg mango
1 kawałek świeżego kłącza imbiru (20g)
sok i skórka z jednej dużej cytryny
3 gałązki mięty pieprzowej (ok. 20 listków)
opakowanie żel-fiksu 3:1 na bazie naturalnej pektyny owocowej
250g cukru

Przygotowanie dżemu:
Owoce mango obrać, usunąć pestki, miąższ wyjąć łyżeczką. Owoce mango dokładnie wymieszać w garnku z sokiem z cytryny, skórką, opakowaniem żel-fiksu i cukrem, pozostawić około godziny i ponownie wszystko wymieszać.

Imbir obrać, pokroić w cienkie paseczki. Miętę umyć, otrząsnąć z wody i drobno posiekać. Do mango dodać imbir i zagotować cały czas mieszając. Zebrać powstałą pianę, zmniejszyć i mieszając, gotować gotować jeszcze 3 minuty.

Dodać do konfitury miętę. Gorącą konfiturę przelać do wyparzonych słoików, zakręcić, odstawić na 5 minut do góry dnem by wystygły.

Brak komentarzy: