czwartek, 30 października 2014

Wołowina - Zrazy wołowe

Zawijane zrazy wołowe z kaszą i grzybami

Klasyka kuchni polskiej

Wołowina

Kupując wołowinę trzeba zwróć uwagę na to, czy ma odpowiedni kolor, zapach i fakturę. Dobrej jakości kawałek wołowego pochodzący z młodej sztuki mięsa charakteryzuje się jasnoczerwoną barwą, kawałki tłuszczu też są jasne. Należy bezwzględnie unikać mięsa, które jest ciemnoczerwone, ma ciemnożółty tłuszcz - takie pochodzi ze starych zwierząt. Najwartościowsze mięso znajduje się wzdłuż grzbietu wołu i w tylnej jego części. To polędwica, rostbef, rumsztyk i udziec (w nim znajduje się ligawa). Te kawałki są używane do steków, zrazów i befsztyków. Z przedniej części do smażenia i pieczenia nadaję się antrykot i łopatka. Inne części nadają się do gotowania, duszenia i potraw mielonych.




Składniki:
1 kg dobrej jakości wołowiny
500 g kaszy gryczanej
1 kg świeżych grzybów lub 100 g grzybów suszonych
200 g boczku wędzonego i taka sama ilość ogórków kiszonych 
mąka pszenna, śmietana, 3 cebule
3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, kilkanaście ziaren pieprzu
1 łyżka masła, 5 łyżek oleju, sól




Przyrządzanie zrazów:

Umyte mięso kroimy na plastry i rozbijamy tłuczkiem zwilżonym wodą. Boczek i ogórki kroimy w słupki. Na plastrach mięsa kładziemy plastry cebuli, słupki boczku i ogórka, zawijamy brzegi zrazu do środka, zwijamy roladki i spinamy wykałaczkami.

Na patelni rozgrzewamy olej, zrazy obtaczamy w mące i obsmażamy. Mąka chroni mięso przed wysychaniem. Cebulę siekamy. Grzyby czyścimy, myjemy i – mniejsze w całości, większe przekrojone – razem z cebulą dodajemy do zrazów. Dodajemy przyprawy - liście laurowe, ziele angielskie, pieprz. Jeżeli soków jest mało podlewamy bulionem lub wodą. Dusimy około godziny. Gdy zrazy są miękkie, solimy do smaku i wlewamy śmietanę.

Dodatki: Kaszę lekko przesmażamy na maśle - po królewsku, ciągle mieszając, zalewamy wrzątkiem w proporcji 2 x tyle wody, co kaszy, doprawiamy pieprzem i solą. Kaszę prażymy około 30 minut na małym ogniu. Na półmisek wysypujemy kaszę, na niej układamy zrazy i polewamy sosem grzybowym. Podajemy z młodej kapusty na ciepło, surówką z kapusty kiszonej, buraczkami na ciepło lub zimno.


Smacznego! :-)

Brak komentarzy: