Receptury na popularne dania jednogarnkowe!
Dania jednogarnkowe czyli pulpety, dania z ryżem i kaszami, gulasze, strogonowy, zupy na bogato, makarony i bigosy - królestwo smaku! Przepisy polskie, francuskie, hiszpańskie, irlandzkie, arabskie. Najlepsze z najsmaczniejszych :-) Proste, zdrowe, bogate w smaki i aromaty - mądrość narodów.
Forszmak - potrawka z wieprzowiny z ziemniakami
Klasyczne danie polskie wywodzące się z kuchni kresowej
Składniki na forszmak:
0,5 kg polędwicy wieprzowej
bulion (ok. 500 ml)
200 g szynki wędzonej
ok. 200 g boczku wędzonego
2–3 ogórki kiszone
1 duża cebula i 1 ząbek czosnku
kilka ziemniaków (ok. 10)
koncentrat pomidorowy
100 g sera żółtego wędzonego
natka pietruszki i ok. 1/2 szklanki śmietany
olej, mąka, sól, pieprz do smaku
Przygotowanie forszmaku:
Mięso pokroić na paseczki, przełożyć do miski i posypać pieprzem, solą i obtoczyć w mące.
Podobnie boczek i szynkę pokroić w paski.
Cebulę pokroić w piórka, czosnek drobno, ogórki też w paski. Ziemniaki obierać i zrobić z nich kostkę, wrzucić do garnka i podgotować w osolonej wodzie, ale tak, by były lekko twarde
Na oleju podsmażyć cebulę, gdy jest szklista, dodać czosnek, troszkę soli, wrzucić boczek, szynkę i zrumienić. Dołożyć mięso i razem smażyć! Na koniec ogórki, koncentrat i dolać bulion, wrzucić ziemniaki i gotować, aż sos będzie zredukowany i gęsty, a mięso miękkie. Na zakończenie wlać śmietanę, posypać natką pietruszki i startym na drobnych oczkach serem. Całość lekko podgrzać i gotowe!
Hiszpańska zupa z soczewicy
Przepis Grzegorza Łapanowskiego
Do dania musimy kupić:
szponder 1 kg
soczewica 2 szklanki
seler pokrojony w kostkę 0,5 szklanki
czerwone, dojrzałe pomidory pokrojone w kostkę 0,5 szklanki
posiekana cebula 0,5 szklanki
czosnek pokrojony w kostkę 4 ząbki
papryczka chilli 1
pokrojona w kostkę czerwona papryka 0,5 szklanki
liść laurowy
kolendra w ziarnach 1 łyżeczka
bulion wołowy 1,5 l
oliwa do smażenia
sól i pieprz do smaku
kolendra świeża (lub sucha) pęczek
Zupa hiszpańska przygotowanie:
Wołowinę umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Mięso pokroić w kostkę. Posypać świeżo zmielonym pieprzem, smażyć w garnku na niewielkiej ilości dobrze rozgrzanej oliwy, aż zrumieni się z każdej strony i odłożyć na talerz. W tym samym garnku podsmażyć posiekaną cebulę przez około pół minuty. Dodać czosnek i soczewicę. Smażyć przez kilka minut, po czym dodać seler oraz słodką i ostrą paprykę.
Następnie dodać do garnka uprzednio obsmażone mięso, pomidory, zalać bulionem wołowym, a do wszystkiego dorzucić liść laurowy i łyżeczkę roztartej w moździerzu kolendry. Gotować pod przykryciem przez 1,5 godziny, od czasu do czasu mieszając. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zupę serwować posypaną świeżą kolendrą.
Cassoulet - potrawka mięsno-warzywna z białą fasolą
Kuchnia francuska
Składniki na Cassoulet:
40 dag białej fasoli
10 dag słoniny
2 cebule i 4 ząbki czosnku
1 łyżka oleju i 1 łyżka przecieru pomidorowego
1.5-2 l bulionu
20 dag skóry wieprzowej
2 gęsie udka (po 50 dag)
1 łyżka suszonych ziół prowansalskich lub 1 pęczek świeżych
2-3 kiełbaski np. frankfurterki
1/2 pęczka natki
2 łyżki tartej bułki
1/4 kostki masła
Przygotowanie Cassoulet:
Fasolę umyj, zalej zimną wodą, przykryj i odstaw na 12 godzin.
następnego dnia obierz cebulę i czosnek, pokrój w kostkę. Podobnie pokrój słoninę. W garnku o grubym dnie rozgrzej olej, wrzuć czosnek, cebulę i słoninę - smaż mieszając.
Odsącz fasolę dodaj przecier pomidorowy i 1,5 l bulionu, cebulę. Dorzuć skórę wieprzową, mięso z gęsich udek i zioła. Przykryj i duś na małym ogniu przez 2 godziny. W czasie duszenia możesz dolewać bulion. Przypraw do smaku, a na 10 minut przed końcem duszenia dorzuć obsmażone wcześniej kiełbaski.
Kiedy mięso gęsi jest już miękkie, wyjmij je z garnka. Pokrój na kawałki gęsinę, kiełbaski i skórę wieprzową (kawałki powinny być nieduże, takie na jeden kęs). Ponownie wrzuć do garnka i chwilę podgrzej, mieszając.
Danie będzie wyglądało bardziej apetycznie, jeśli przed podaniem na kilka minut włożysz je do gorącego piekarnika, uprzednio posypując z wierzchu posiekaną natką i tartą bułką oraz obkładając je kawałkami masła. Cassoulet zyskuje na smaku po kolejnym odgrzaniu, zupełnie jak bigos - obowiązuje tu ta sama zasada, im częściej podgrzewany tym lepszy.
Polska fasolka po bretońsku
We francuskiej Bretanii nikt nie słyszał o tym daniu. Fasolka to polska klasyka! :-)
Składniki na fasolkę:
50 dag fasoli typu "Jaś"
25 dag wędzonego boczku
30 dag kiełbasy
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
sól
świeżo mielony pieprz
1-2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
1 łyżka smalcu / lub 2 łyżki masła
opcjonalnie 1 łyżka mąki
Przygotowanie fasolki po bretońsku:
Wstęp do fasolki - należy zalać fasolę wodą i odstawić na całą noc. Na drugi dzień odlać wodę, w której fasola się moczyła, zalać świeżą i gotować do miękkości razem z liściem laurowym, zielem angielskim, pokrojonym boczkiem i kiełbasą (kiełbasę i boczek można wcześniej podsmażyć i dodać do dania). Gdy fasola będzie zupełnie miękka, trzeba przyprawić ją do smaku (cukrem), solą, pieprzem i majerankiem. Niektórzy podsmażają też do potrawy cebulę.
Zagęszczanie:
Sposób 1/ Zasmaż mąkę na smalcu, dodaj do fasolki, przypraw roztartym czosnkiem. Uwaga: do fasolki po bretońsku zamiast smalcu możesz użyć masła lub innego tłuszczu.
Sposób 2/ Wersja lżejsza: można wyjąć część fasoli i rozgnieść widelcem lub tłuczkiem, wrzucić z powrotem do garnka, fasolka będzie wówczas gęsta bez dodawania mąki.
Irish stew / irl. Stobhach Gaelach
Gulasz irlandzki, znana jednogarnkowa potrawa kuchni irlandzkiej.
W skład tradycyjnego gulaszu irlandzkiego wchodzi baranina lub cielęcina oraz ziemniaki, marchew, cebula i pietruszka.
Składniki na Irish stew:
1.8 kg udźca jagnięcego
20 dag wędzonego boczku
1 kg ziemniaków i 25 dag cebuli
60 dag marchewek
1 pęczek świeżego lub 1 łyżeczka suszonego tymianku
2 łyżki oleju / 3-4 szklanki bulionu
sól i pieprz
Przygotowanie Irish stew:
Oddzielone mięso od kości należy pokroić w dużą kostkę, boczek w paseczki lub kosteczkę, ziemniaki i marchew w grube plastry, cebule w krążki.
W brytfannie należy rozgrzać olej, zesmażyć boczek na chrupko - na tym samym tłuszczu porcjami smażyć mięso (niektórzy tu wyjmują skwarki z boczku). Dalej dolać niedużą ilość bulionu.
Warzywa i mięso włożyć do garnka, przyprawić solą i pieprzem. Dolać resztą bulionu, posypać tymiankiem i skwarkami z boczku. Później na średnim ogniu dusić ok. 1,5-2 godziny, aż mięso będzie miękkie. Na koniec przyprawić do smaku.
Tadżin
Tadżin tradycyjna potrawa marokańska
Tadżin - arabskie naczynie służące do pieczenia mięs nad rozżarzonym węglem lub drewnem, rozpowszechnione w kuchniach Maghrebu, zwłaszcza w Maroku. Naczynie wykonywane jest z gliny i posiada wysoką, stożkowatą pokrywę.
Uwaga wersji tej potrawy jest bardzo dużo!
Składniki na Tadżin:
ok 1 kg wołowiny / cielęciny lub kurczaka
5/6 moreli suszonych i 5/6 suszonych śliwek
ciecierzycę
2 średniej wielkości cebule
3 średnie marchewki
bulion warzywny 3 szklanki
czosnek, migdały, miód,
natka kolędy
Przyprawy do Tadżin:
Mieszanka "Ras el hanout", lub:
1/4 łyżeczki: gałki muszkatołowej, kurkumy, zmielonych goździków, zmielonej kolendry, cynamonu, 1/2 łyżeczki imbiru,
po 1 łyżeczce słodkiej i ostrej papryki,
1/2 łyżeczki pieprzu i 1/2 łyżeczki soli
- pół szklanki soku z pomarańczy oraz pod koniec duszenia kilka nitek szafranu, oliwa do podsmażenia mięsa i cebuli
Przygotowanie Tadżin:
Na dnie naczynia rozgrzewamy połowę oliwy i układamy tam podzielone na części piersi kurczaka (lub kawałki wołowiny / cielęciny) przyprawione lekko solą i pieprzem. Smażymy je z obu stron i zdejmujemy z ognia. Dodajemy pozostałą część tłuszczu i teraz smażymy pokrojoną w półkrążki cebulę i cienkie plasterki marchewki. Po kilku minutach dodajemy również drobno posiekane czosnek i imbir. Ciągle mieszamy, by zawartość się nie przypaliła.
Czas na przyprawy: (Ras el hanout lub) wsypujemy kolendrę, cynamon, kumin mieszamy, aż poczujemy ich zapach. Wtedy zdejmujemy z ognia, dajemy naczyniu ostygnąć i dopiero wtedy wlewamy gorący bulion.
Odsączoną ciecierzycę i posiekane grubo morele dodajemy również do naczynia i mieszamy. Na warzywach układamy mięso, szczelnie przykrywamy lub owijamy folią aluminiową i pieczemy przez godzinę w 175 stopniach C.
Siekamy migdały i rumienimy je na suchej patelni.
Po godzinie pieczenia wyjmujemy naczynie, odkrywamy, mięso odkładamy na bok, a do całości dodajemy migdały i miód, oraz ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Serwujemy z kuskusem, chlebkami pity lub ryżem, ale koniecznie ze świeżą kolendrą.
Inne dania jednogarnkowe:
Strogonow Bigos Gulasz Zrazy Warzywa Ratatouille Risotto
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz