piątek, 30 stycznia 2015

Ratatouille - warzywa kruche i zdrowe

Klasyczna kuchnia francuska ratatouille - czyli ratatuj po polsku ;)

Kuchnia francuska

Ratatouille tradycyjne prowansalskie danie, zapewne kilka razy jedliście takie lub podobne nie zawsze znając kraj pochodzenia ;-) - Proste do przygotowania warzywne, bardzo kolorowe i lekkie, wywodzi się z Nicei, choć podobne wariacje na temat duszonych warzyw znajdziemy w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego. Przyrządzane jest ze składników, o które łatwo w sezonie: papryki, cukinii, bakłażana i cebuli oraz nieodzownych ziół. Może służyć jako samodzielne danie jednogarnkowe lub jako dodatek do mięsa czy ryb. To co odróżnia ratatouille od leczo, to brak mięsnych dodatków i co czyni je daniem godnym polecenia dla wegetarian.




Przepis Kurta Schellera

Prowansalskie ratatouille - składniki dla 4 osób+:
3 bakłażany
3 cukinie
2 cebule
6 pomidorów lub pasta pomidorowa według Kurta
3 różnokolorowe papryki
3 ząbki czosnku
oliwa dobrej jakości
zioła prowansalskie
szczypta kminu rzymskiego
tymianek świeży lub suszony
pieprz i sól

Kolejność smażenia według Kurta: oliwa, cebula, czosnek, papryka, cukinia, przecier, przyprawy, następnie krótkie duszenie pod przykryciem. Ja robię odrobinę inaczej:


Prowansalskie ratatouille przygotowanie:


Bardziej po mojemuBakłażan kroimy w grube plastry i posypujemy solą, odstawiamy na ok. 15 min,  kroimy w grubą kostkę. Cukinie kroimy w grubą kostkę lub plastry. Paprykę kroimy w dosyć grube paski, usuwając wcześniej gniazda nasienne. Cebule obieramy i kroimy na grube plastry lub kostkę. Drobno siekamy lub przepuszczamy przez praskę czosnek. Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki, usuwamy nasiona i kroimy na ćwiartki lub ósemki.



Na patelni rozgrzewamy oliwę. Najpierw rumienimy bakłażany. Przerzucamy do większego garnka. Na tą samą patelnie (bez mycia) wrzucamy paski papryki, można dodać trochę oliwy, rumienimy. Przekładamy do garnka z bakłażanem. I tak po kolei rumienimy wszystkie składniki - z czego pomidory muszą być ostatnie. Wtedy dodajemy przyprawy i dusimy lub zapiekamy w piekarniku!. Trochę mniej francuskie ale dobre jest dosypanie chili ...

Ratatouille może być podawane samodzielnie, jest znakomitym dodatkiem do mięsnych pieczeni lub duszonego kurczaka. Potrawę można jeść na zimno, jako przystawkę; często posypuje się pokruszoną fetą lub podaje z plastrami białego sera albo z jajkiem w koszulce i grzankami z bagietki. Można go użyć też jako nadzienia do omletów lub naleśników.

U mnie rządzi w wakacje w różnych formach zwykle w towarzystwie pieczonych mięs lub jako dodatek do dań z grilla :-)

Smacznego

1 komentarz:

Ukojenie Podniebienia pisze...

Pyszne! Robiłam wczoraj pierwszy raz. Użyłam Pana przepisu, odrobinę tylko zmodyfikowałam.
Naprawdę pyszne i myślę że najadłoby się i 6 osób nie tylko 4 ;)