środa, 4 lutego 2015

Hamburger

Kotlet hamburski król barbecue


Hamburger jako potrawa i jako słowo wywodzi się od befsztyka po hambursku (ang. hamburger steak), kotleta z siekanej wołowiny wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec. Hamburgera podobno wymyślił w 1904 roku garncarz Fletcher Davis. Podejmował się on gotowania podczas wystaw garncarskich, później prowadził bar w Teksasie. Zaproponował on swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem. Hamburger jest popularny przede wszystkim w kuchni Stanów Zjednoczonych, gdzie jest potrawą kuchni domowej. Jednym z najstarszych lokali serwujących hamburgery jest restauracja Louis Lunch w New Haven, w stanie Connecticut, gdzie mięso jest pieczone na starych żeliwnych grillach gazowych i serwowane na chlebie tostowym, ewentualnie z plastrem pomidora i cebuli, natomiast bez ketchupu czy musztardy.  Poniżej trzy przepisy - mój, Magdy Gessler i Karola Okrasy!

Hamburger po amerykańsku


Jako pierwszy mój przepis, bardzo prosty, dlatego nazwałem go po amerykańsku, jako że amerykanie nie przepadają za dużą ilością dodatków ;)

Do Hamburgera potrzebujemy:
- mięso wołowe (lub wołowo-wieprzowe), dobrej jakości, koniecznie samodzielnie zmielone! Podstawą jest zawsze dobre mięso, wybrane osobiście w sklepie, np. antrykot wołowy do tego dokładam oczyszczony uprzednio kawałek łopatki, bez dobrego mięsa nie ma smacznego hamburgera! Dzięki tej mieszance uzyskuję soczystego kotleta.
- przyprawy - sól, pieprz, czosnek, szczypta chili na każdą sztukę,
- odrobina bułki tartej - pomocna przy formowaniu kotleta (nie obtaczamy mięsa w bułce)
- zimna woda dodana do mięsa, to z tego powodu potrzebujemy bułkę tartą, bo mięso jest na początku luźne.
- do mięsa można dołożyć trochę drobno pokrojonej cebuli (zesmażonej lub nie).



Przygotowanie polega na zmieleniu mięsa dodaniu przypraw i wody (odstawieniu do lodówki), starannym uformowaniu płaskich kotletów (tu trzeba się postarać), smażeniu mięsa na patelni z obu stron (gruba mocno rozgrzana, prawie bez tłuszczu). Później podgrzaną bułkę smaruję od wewnątrz musztardą, spodnią część, a górną majonezem. Wkładam sałatę, pomidor, ogórka, cienki plasterek cebuli i gotowe!


Amerykańskie hamburgery według Magdy Gessler


Składniki na 4 hamburgery:

pół kilo wołowiny (najlepiej zmielić ją własnoręcznie w domu)
1 cebula
2 łyżki sosu Worcester
2 łyżeczki musztardy z Dijon
2 łyżki sosu chili
prażona cebulka
4 plastry sera (najlepiej cheddar) i oczywiście 4 bułki
pieprz, szczypta suszonego imbiru
sałata, pomidory, cebula i dodatki smakowe - ketchup, majonez, musztarda

Sposób przygotowania:
Mięso zmielić. Posiekać cebulę, mięso, sos chili, imbir, pieprz, musztardę i sos Worcester wymieszać, dodać zimnej wody (zwiąże kolagen w mięsie). Wyrabiać mięso na gładką masę. Dodać prażoną cebulkę. Uformować 4 burgery. Grillować lub obsmażać na patelni około 5-6 minut z każdej strony (lub w zależności od upodobań). Pod koniec grillowania położyć na kotletach po plastrze sera.

Bułki opiec tak,  żeby były ciepłe i chrupiące. Posmarować majonezem. Na spodzie ułożyć sałatę, na niej kotlet. Posmarować musztardą i ketchupem. Na to układać dodatki - pomidory i cebulę. Przykryć wierzchem bułki posmarowanym od spodu majonezem. Amerykańskie hamburgery podawać z domowymi frytkami i sałatką coleslaw.

Kotlet hamburski z dzika z kapustą Karola Okrasy


Czyli hamburger na bogato i po Polsku - polecam!

Składniki na kilka sztuk:
400 g zmielonej łopatki z dzika
1 łyżeczki suszonego majeranku
3 małe cebule
3 ząbki czosnku
500 g białej kapusty
1 ostra papryczka
1 łyżeczki kminu rzymskiego
250 g pomidorów z puszki
100 g ciecierzycy z puszki
50 g masła
100 g mrożonego groszku
2 pędy szczypioru od dymki
30 g orzeszków bukowych (opcjonalnie)
sól, pieprz, olej

Sposób przygotowania hamburgerów z dzikiej wieprzowiny :-)

1. Kapusta do kotletów: 3 cebule kroimy w drobna kostkę, 2 ząbki czosnku rozgniatamy, po czym przesmażamy na rozgrzanym oleju. Dorzucamy pokrojoną w kostkę białą kapustę i podsmażamy z odrobina wody. Doprawiamy solą , pieprzem, posiekaną ostrą papryczką i dusimy przez 5 minut.

2. Po tym czasie dodajemy pomidory z puszki, kmin rzymski, dusimy 10 minut. Pod koniec duszenia dorzucamy ciecierzycę i mrożony groszek, na sam koniec masło.

3. Kotlety hamburskie: zmielone mięso i dzika doprawiamy posiekanym czosnkiem, suszonym majerankiem, solą i pieprzem. Smarujemy ręce i deskę olejem, mięso dzielimy na porcję po 200 g mięsa i formujemy zgrabne okrągłe kotlety, o grubości 2 – 3 cm, na wierzchu nożem robimy kratkę.

4. Na rozgrzaną patelnię z olejem układamy uformowane kotlety i smażymy na brązowy kolor z każdej strony.

5. Na talerze wykładamy kapustę, posypujemy posiekanym szczypiorem, obok układamy usmażone kotlety, i jeśli mamy, posypujemy orzeszkami bukowymi.


Amerykański burger z kawałkami śliwek i chutneyem


Składniki:
60 dkg mięsa wołowego mielonego
8 śliwek najlepiej kalifornijskich
2 łyżki posiekanej kolendry
liście sałaty rzymskiej
4 bułki hamburgerowe

Chutney:
15 dkg śliwek kalifornijskich
20 dkg moreli, świeżych
1 duża czerwona cebula
3 łyżki octu winnego
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka posiekanego imbiru
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej kolendry
sól do smaku

Przygotowanie:
Do miski przekładamy mięso mielone, śliwki kalifornijskie pokrojone na średniej wielkości kawałki i posiekaną kolendrę. Składniki dokładnie mieszamy, dzielimy na 4 porcje i formujemy kotlety na wysokość ok 1.5 cm.

Cebulę drobno siekamy, wrzucamy do rozgrzanego garnka z oliwą, smażymy do miękkości i lekkiego zarumienienia, dodajemy czosnek i imbir. Po 2-3 minutach dorzucamy pokrojone na duże kawałki śliwki kalifornijskie i morele, ocet winny, sól. Zmniejszamy ogień, dusimy całość ok. 15-20 minut. Na końcu dodajemy kolendrę, po 2 minutach całość odstawiamy do wystygnięcia.

Dobrze rozgrzewamy grilla, jeśli chcemy, aby nasze burgery były średnio wysmażone, grillujemy kotlety po 3 minuty z każdej strony. Jeśli wolimy bardziej wysmażone, powinniśmy dodać po dodatkowej minucie na stronę. W trakcie grillowania mięsa z boku grilla podgrzewamy bułki. Dolną bułkę smarujemy cienką warstwą chutneya, kładziemy sałatę, kotleta, grubszą warstwę chutneya, przykrywamy górą bułki.

Brak komentarzy: