Żur po polsku
Przepis Magdy Gessler na zakwas do żurkuSkładniki:
mąka żytnia 250 g
czosnek kilka ząbków
liść laurowy 1
ziele angielskie kilka ziaren
razowy chleb ze skórką 1/2 kromki
drożdże / 10 g
Wsypać mąkę do kamiennego garnka, po czym wlać taką ilość gorącej wody, aby powstała zawiesina o konsystencji ciasta naleśnikowego. Dodać obrane ząbki czosnku, liść laurowy i ziele angielskie. Gdy ciasto ostygnie, wlać 4 szklanki chłodnej, przegotowanej wody, włożyć kromkę chleba lub drożdże (wybór metody) i dokładnie wymieszać. Następnie obwiązać garnek płótnem i odstawić w ciepłe miejsce.
UWAGA: Zakwas nadaje się do użycia po 3 dniach.
Przygotowanie żurku - żur praktycznie i prosto
Składniki dla 4 - 6 porcji:
* 500 g surowej białej kiełbasy
* 250 - 500 ml zakwasu żytniego
* 2 litry bulionu
* 1 ząbek czosnku w łupince
* 2 łyżeczki tartego chrzanu (może być ze słoiczka)
* 2 łyżeczki suszonego majeranku
* około 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu, sól do smaku
* 4 łyżki śmietany 30%
* kilka ziemniaków ugotowanych oddzielnie lub w samym bulionie.
* pietruszka
Do przecedzonego gorącego bulionu włożyć białą kiełbasę w całości (kiełbasę można wcześniej podpiec w piekarniku), ustawić mały ogień i gotować przez około 1 godzinę pod przykryciem.
Do gotowego wywaru wlać wstrząśnięty i wymieszany zakwas (na początek dajemy 1/2 szklanki aby żurek nie wyszedł za kwaśny, później wedle smaku). Dodać majeranek, zmielony pieprz, chrzan i czosnek. Zupę gotować na małym ogniu przez około 2 minuty.
Kiełbasę możemy pokroić na plasterki i włożyć z powrotem do zupy. Następnie dodajemy śmietanę (należy ją wcześniej zaprawić - śmietanę wlać do kubka i stopniowo dodawać wywar kilka łyżek, przelać do garnka z całym wywarem). Zupę doprawiamy do smaku solą. Podajemy z pokrojonym na ćwiartki ugotowanym jajkiem i opcjonalnie ze świeżym majerankiem. Żurek możemy serwować w chlebie, posypany pietruszką lub inną zieleniną, wówczas jest niezwykle efektowny...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz