wtorek, 19 sierpnia 2014

Przepisy kulinarne Ernesta Hemingwaya

Pstrąg w mące kukurydzianej

Autentyczny przepis Ernesta Hemingwaya - uwielbiał łowić ryby, a przygotowany w ten sposób pstrąg jest prosty i świetny na kampingi!



Składniki:

- kilka plasterków boczku
- 1 oczyszczony pstrąg
- sól i pieprz, 2 łyżki drobnej mąki kukurydzianej, ćwierć cytryny, posiekana natka do podania

Sposób przygotowania:
Smażymy boczek na ciężkiej patelni i odkładamy na talerz. Oczyszczonego pstrąga przyprawiamy solą i pieprzem, obtaczamy w mące kukurydzianej. Smażymy około 5 minut z każdej strony (czas zależy od wielkości ryby) na tłuszczu wytopionym z boczku. Gdy pstrąg się zrumieni, wyjmujemy go na talerz, do brzucha wkładamy boczek. Rybę podajemy skropioną cytryną i posypaną natką.

Makaron / Pasta e fagioli


Klasyczny przepis z kuchni włoskiej, w stylu rustykalnym. Hemingway uwielbiał prostotę tego rodzaju kuchni - szczerość, świeże lokalne produkty. W powieści "Pożegnanie z bronią" wspomina dużo włoskiej, wiejskiej kuchni i opisuje jego czas spędzony na froncie.

Składniki:

- 1/4 kg fasoli borlotti namoczonej przez noc
- 1 duża marchewka pokrojona w małą kostkę
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku / 1 cebula pokrojona w plasterki
- oliwa kila łyżek
- 120 g pancetty pokrojonej w paseczki
- 2/3 szklanki makaronu (najlepiej małych rurek)
- 4 łyżki startego parmezanu, oczywiście: sól i pieprz

Sposób przygotowania:
Zalewamy fasolę 6 szklankami wody (lub wody z odrobiną bulionu), dodajemy marchewkę i czosnek, gotujemy około 45 minut - do miękkości. Miksujemy połowę fasoli lub rozgniatamy ją widelcem i łączymy z resztą. W tym czasie na małym ogniu smażymy na oliwie cebulę, aż się zezłoci. Zwiększamy trochę ogień i dodajemy pancettę, smażąc przez 5-7 minut. Łączymy z fasolą, solimy i pieprzymy. Dokładamy makaron i gotujemy 7 minut, często mieszając. Dodajemy połowę startego parmezanu i podajemy. Resztę sera stawiamy na stole.



Paryski pieczony kurczak

Składniki:

- 1 kurczak
- 3 łyżki masła
- sól i pieprz
- 2 łyżki mąki
- 1/3 szklanki bulionu

Sposób przygotowania:

Wkładamy 2 łyżki masła do środka kurczaka, resztą masła smarujemy tuszkę z zewnątrz. Solimy i pieprzymy, masując z wierzchu i w środku, związujemy nóżki. Wlewamy 120 ml wody do naczynia żaroodpornego, wkładamy kurczaka piersią do dołu. Pieczemy 30 minut w 200°C, odwracamy, pieczemy kolejną godzinę, podlewając tworzącym się sosem. Kurczaka wyjmujemy na ogrzany półmisek. Do sosu dodajemy mąkę, gotujemy parę minut na średnim ogniu, mieszając. Wlewamy bulion, gotujemy 5 minut, dalej mieszając, aż sos będzie gładki.

Wersja z  truflami: Zamiast masła wkładamy pod skórę kurczaka parę plasterków trufli, przechowujemy w lodówce cały dzień. Dalej postępujemy według podanego przepisu.



Paryskie tłuczone ziemniaki


Składniki:

- 3 obrane ziemniaki
- pół szklanki gorącego mleka
- 4 łyżki masła
- sól i pieprz

Sposób przygotowania:
Gotujemy ziemniaki do miękkości, odcedzamy i odparowujemy w garku, aż będą sypkie. Trzymając garnek na ogniu, rozgniatamy je widelcem. Dodajemy zimne masło i gorące mleko, solimy i pieprzymy. Mieszamy, aż ziemniaki będą gładkie. Podajemy gorące.

Tortilla espanola / Omlet hiszpański


Składniki:
- 120 ml oliwy
- 7 średnich ziemniaków (obranych i pokrojonych w cienkie plasterki)
- 1 cebula pokrojona w kostkę
- łyżeczka soli
- 6 jajek

Sposób przygotowania:
Na dużej patelni smażymy bardzo wolno na oliwie ziemniaki, uważając, żeby za bardzo nie zbrązowiały. Dodajemy cebulę i pół łyżeczki soli, mieszamy i smażymy do miękkości. W misce roztrzepujemy jajka z resztą soli, dodajemy odsączone ziemniaki z cebulą, mieszamy. Smażymy na patelni 5 minut, przykrywamy talerzem i odwracamy omlet.Dolewamy oliwę i wsuwamy omlet na patelnię drugą stroną, smażymy 4 minuty. Odwracamy i wyjmujemy na talerz. Tortillę podajemy na ciepło lub na zimno, pokrojoną na kwadraty.


Narodowe danie Kubańskie: Ropa vieja / Wołowina z warzywami

Mięso:

    1 i 1/2 kg wołowiny
    8 szklanek wody
    2 posiekane marchewki
    1 posiekana cebula
    2 posiekane łodygi selera naciowego
    listek laurowy
    4 zmiażdżone ząbki czosnku
    po łyżeczce oregano i kuminu
    sól i pieprz

Reszta dania:

    2 zielone papryki pokrojone w paseczki
    1 cebula w plasterkach
    4 łyżki oliwy
    2-3 szklanki wywaru z mięsa
    1 duża puszka pomidorów
    3 łyżki przecieru pomidorowego
    3 posiekane ząbki czosnku
    1 łyżka kuminu
    1/3 łyżeczki oregano
    4 czerwone papryki pokrojone w paseczki
    szklanka mrożonego zielonego groszku
    1/2 szklanki zielonych oliwek pokrojonych na połówki

Sposób przygotowania:
Wołowinę zalewamy wodą i razem z warzywami i przyprawami gotujemy przez półtorej godziny, po czym studzimy ok. 30 minut, wyjmujemy mięso i warzywa, a bulion gotujemy, redukując go, aż do uzyskania trzech szklanek. W dużym ciężkim garnku smażymy na 2 łyżkach oliwy zielone papryki i cebulę do miękkości. Dwoma widelcami rozdrabniamy mięso na mniejsze kawałki. Dodajemy do papryki i cebuli wraz z 2 szklankami bulionu, pomidorami, przecierem, czosnkiem, kuminem i oregano. Przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na małym ogniu przez 20 minut. W tym samym czasie podsmażamy czerwone papryki na 2 łyżkach oliwy do miękkości. Dodajemy do dania. Jeśli jest zbyt gęste, dolewamy trochę więcej bulionu i gotujemy przez 5 minut. Dorzucamy groszek, oliwki i gotujemy jeszcze 5 minut. Podajemy z ryżem.

Brak komentarzy: