niedziela, 26 października 2014

Cebula (Allium cepa L.) lepsza niż myślisz

Nieoceniona przyprawa i źródło zdrowia: Zupa, syrop z cebuli i cebula marnowana


Cebula (Allium cepa L.), podobnie jak czosnek, pochodzi z rodziny liliowatych (podrodzina: czosnkowate). 100 g cebuli (jedno dorodne warzywo) zawiera ok. 40 kcal i 1,7 g błonnika. Uwaga - gdy ją usmażymy, kilokalorii jest już ponad 160.




Ceniona jest przede wszystkim ze względu na olejki lotne: to one przede wszystkim działają bakteriobójczo (stąd jej rola w łagodzeniu objawów infekcji), ale i moczopędnie, a także poprawiają przemianę materii, pobudzając perystaltykę jelit.

Cebulę badali naukowcy i dowiedli:

- dzięki zawartości flawonoidów (cennych przeciwutleniaczy), a zwłaszcza aromatycznej kwercetyny, cebula zapobiega arteriosklerozie (miażdżycy). Obniża ryzyko wystąpienia zawału serca, poprawiając szczelność i elastyczność naczyń krwionośnych i obniżając ciśnienie krwi,
- spora dawka cebuli sprzyja redukcji poziomu cukru we krwi, ale - uwaga - u diabetyków. U osób zdrowych związek między poziomem cukru we krwi, a cebulą w diecie, nie jest wyraźny,
- siarczek allilu obecny w cebuli obniża poziom "złego" cholesterolu LDL. Badania przeprowadzone na Japonkach wykazały, że najniższy poziom złego cholesterolu mają te kobiety, które jedzą najwięcej cebuli,
- dzięki sporej zawartości siarki cebula wpływa korzystnie na stan skóry i włosów


Tłuste potrawy i cebula

Jedzenie tłustych posiłków zwiększa lepkość krwi, wzrasta poziom cholesterolu oraz fibrynogenu odpowiedzialnego za powstawanie skrzepów. W latach 60-tych XX przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że poziom cholesterolu po zjedzeniu tłustego posiłku z cebulą był niższy, niż niż poziom cholesterolu po tym samym posiłku pozbawionym cebuli. Dodatek cebuli w każdej formie (smażonej, gotowanej, suszonej, surowej) wykazywał zbliżone działanie. Warto więc decydując się na tłusty stek, jajecznicę na boczku, czy innych tłustych potraw, dodać kilka plastrów cebuli, po prostu niweluje się wówczas działanie tego złego cholesterolu :-) Tak to wyszło w testach:

Badania naukowe i cebula

prof Gurewich amerykański lekarz postanowił zastosować cebulę wśród swoich pacjentów, cierpiących na choroby serca. Po kilku miesiącach spożywania 1 cebuli dziennie lub przyjmowaniu syropu z cebuli, okazało się, że wyniki krwi większości pacjentów (ok 70-75%) uległy znacznej poprawie: poziom dobroczynnego cholesterolu HDL wzrósł średnio aż o 30%, a poziom szkodliwego cholesterolu LDL nieznacznie się obniżał. Wśród pacjentów którzy przerwali terapię cebulową dochodziło do pogorszenia się wyników krwi - poziom cholesterolu wracał do poziomów zbliżonych z okresu przed stosowaniem cebuli.


Cebula poprawia przyswajalność


Wg. badań opublikowanych przez prestiżowy magazyn Journal of Agricultural and Food Chmiestry, spożywanie czosnku lub cebuli z produktami zbożowymi zwiększa biodostępność zawartego w nich żelaza oraz cynku o kolejno 70% i 160%! Jest to szczególnie istotne w przypadku wegetarian!

Minerały zawarte w cebuli

Potas - 146 mg !
Fosfor - 29 mg
Wapń – 23 mg
Magnez - 10 mg
Sód – 4 mg
Żelazo - 0,21 mg
Cynk - 0,17 mg

Witaminy zawarte w cebuli

Witamina C – 7,4 mg
Tiamina – 0,046 mg
Ryboflawina – 0,027 mg
Niacyna - 0,116 mg
Witamina B6  - 0,120 mg
Kwas foliowy -  19 µg
Witamina A – 2 IU
Witamina E – 0.02 mg
Witamina K - 0.4 µg

Cebula - przeciwwskazania, czyli kto nie powinien jeść cebuli?

Z cebuli powinny zrezygnować osoby chore na poważne dolegliwości nerek i wątroby, zapalenia jelit i inne choroby układu pokarmowego. Również osoby cierpiące na niewydolność serca powinny skonsultować się z lekarzem. Cebula może wzmagać zgagę!


Cebula w domowej praktyce


Wino cebulowe / wspomaga odporność

Butelkę wytrawnego białego wina zalej 30 dag pokrojonej cebuli, dodaj 10 dag miodu - wymieszaj składniki i odstaw na 7 dni, w tym czasie potrząśnij kilka razy butelką. Następnie przecedź przez sito. Stosowanie: pół kieliszka dziennie.

Inhalacje z soku z cebuli

Utrzyj na tarce 1 lub 2 cebule, szybko przełóż do szklanki. Przygotuj ściereczkę, aby otoczyć brzeg szklanki, nos i usta. Wdychaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami lub odwrotnie.

Okłady na ukąszenia owadów

Odkrój plasterek cebuli i przyłóż na bolące miejsce, to wszystko. W razie potrzeby przyłóż nowy.

Cebulą w kaca

Cebula podobno jest dobra na dolegliwości dnia następnego czyli popularnego kaca. Zupa cebulowa poprawia funkcjonowanie wątroby.

Cebuli gotowanej o dziwo lepiej unikać, jest ciężko tolerowana przez organizm.
Najlepiej pić wywar z cebuli, który zawiera w sobie dużą ilość składników aktywnych zawartych w warzywie. Okłady z cebuli stosowane na skórę mają silne działanie antybiotyczne.

Coś dla zdrowia: Syrop z cebuli składniki i przygotowanie:


- 2 duże cebule
- cytryna
- miód

Posiekaj drobno dwie duże, obrane cebule i włóż do sporego naczynia (potrzebne będzie miejsce na zalewę i puszczający sok). Wyciśnij sok z cytryny i zmieszaj z 10 łyżkami miodu. Powstałą mieszanką zalej pokrojoną cebulę. Zostaw na dobę w naczyniu z przykryciem, w ciepłym miejscu. Gotową miksturę przelej przez sitko. Syrop można pić 2-4 razy dziennie/ 1 łyżkę.

Coś ekstra: cebula marnowana do mięs, wędlin i sałatek


Cebule np. około 1 kilograma obrać i włożyć do garnka z gotującą wodą, gotować ok 2 minut, odcedzić, przelać zimną wodą. Następnie ułożyć w słoikach, do każdego dodać 2 liście laurowe, ziarna pieprzu, ziarna ziela angielskiego, nasiona kopru 1/2! Zagotować zalewę i gorącą wlać do naczyń, główki cebul muszą być zakryte. Zamknąć słoiki, pasteryzować ok 20 minut. Podawać do mięs wędlin lub używać w sałatkach.

Zalewa do marnowania: Na 3 szklanki wody, 2 łyżki cukru, łyżeczka soli, ćwierć szklanki octu 10%

Przepisy z cebulą - klasyczna zupa cebulowa w dwu wersjach


Składniki na zupę cebulową:

cebula od 500 do 1000 g / zależy od liczby porcji
wywar warzywny  1-2 litry / zależy na ile osób
masło 50 - 100 g
czosnek 4 ząbki
bagietka kilka kromek
żółty ser (np. cheddar) 200 g
dodatki: koniak 100 ml, jajka, (pieczarki) szczypiorek dla dekoracji



Cebule obrać, pokroić w plasterki, bardzo dokładnie wykrawając twarde kawałki. Cebulę zeszklić na maśle, oprószyć mąką i smażyć jeszcze chwilę, zalać wywarem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić solą i pieprzem. Gotować aż cebula będzie miękka. Doprawić do smaku. Z kromek bagietki zrobić grzanki (na patelni lub w piekarniku). Teraz do zupy można dolać koniak. Przelać zupę do żaroodpornych miseczek. Delikatnie ułożyć na wierzchu po grzance i posypać serem.  Wstawić do piekarnika i zapiekać, aż ser się rozpuści.

Wersja z jajkiem

Na każdą grzankę wbić jajko. Wstawić miseczki do piekarnika nagrzanego do 200 C i zapiekać, aż jajka się zetną. Po wyjęciu z piekarnika posypać tartym serem. Posypać szczypiorkiem. Jako opcję, do zupy można dodać lekko przesmażone pieczarki.

Smacznego

Brak komentarzy: